Salih Güneştekin Kimdir ?

1954 yılında Kurtalan’da dünyaya geldi. İlkokulu T.P.A.O Garzan Kampı’nda, ortaöğrenimini Batman’da tamamladı. Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’ni 1977 yılında bitirerek Makine Mühendisi oldu. 1972 yılında evlenen Güneştekin, 4 çocuk babasıdır. 
Salih Güneştekin, 1977’de Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na girdi ve Diyarbakır’da çalışma hayatına başladı. 1978’de Diyarbakır Makine Mühendisleri Odası’nın kuruluşuna katıldı ve yönetim kuruluna girdi. 1980’de oda başkanı oldu. Aynı zamanda bu süre zarfında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Askeri darbe, 12 Eylül 1980’de ülkenin başına çöktü. Güneştekin, oda başkanı olarak darbeye karşı demokrasinin yanında saf tutu ve bu süreçte yargılandı, soruşturmadan geçti. Askeri cunta Güneştekin’i 1402’likle listesine dâhil ederek devlet memurluğundan çıkardı. 80’li yıllarda Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan “Hava Kirliliği” üzerine çalışmalar başlattı. O yıllarda Diyarbakır hava kirliliği açısından yaşanmaz bir kenttir. Bu sorunu ele alıp Diyarbakır Valiliği’ni harekete geçirdi Valiliğin de desteğiyle bir yıl içinde hava kirliliği asgariye düşürüldü. “Diyarbakır Hava Kirliliği ve Alınması Gereken Önlemler” başlıklı bir rapor hazırladı. Bu rapor daha sonra kitap olarak oda yayınları arsındaki yerini aldı.
1982’de memurluktan ayrıldıktan sonra bir süre özel sektörde çalıştı ve bir yıl sonra küçük bir sermaye ile kendi şirketi olan Güneştekin İnşaat’ı kurdu. Güvenilir, titiz ve disiplinli çalışmasıyla kısa zamanda şirket büyüdü, yüzlerce kişiye yeni ekmek kapıları açtı. Askeri darbe koşullarında bütün baskılara ve tehditlere rağmen oda başkanlığını 1992’ye kadar sürdürdü. Aynı yıl Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Üyeliği’ne seçilerek yönetime girdi ve iki dönem bu görevi sürdürdükten sonra ayrıldı. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Tunceli’den Eskişehir’e kadar memleketin dört bir yanında önemli projelere imza atan Güneştekin, artık memleketi olan Batman’a yerleşmeye karar verdi. 1996 yılında hissedarı olduğu Güneydoğu’nun ilk özel hastanelerinden olan Batman Özel Şifa Hastanesi’ni kurdu. Bu hastane 2008 yılında Medikalpark hastaneleriyle birleşti. 
1999 yılından beri Diyarbakır Makine Mühendisleri odasının geleneksel olarak düzenlediği GAP ve Sanayi Kongreleri’nin danışma kurulu üyeliği görevinde bulundu. Batman ve çevresinde işsizliğin azaltılması, insanlara yeni ekmek kapılarının açılması için taşın altına elini koydu. Dönemin devlet yetkililerinin teşvik ve desteğiyle emek yoğun bir iş kolu olan tekstil sektörüne yöneldi. Bünyesinde çoğunluğunun kadınların oluşturduğu ve 280 işçinin çalıştığı tekstil atölyesini kurdu. Bu projesi, proje ortağı Hey Tekstil’in iflas etmesi sonucu yarım kaldı. Ancak Güneştekin fabrika binasının inşaatını durdurmadı. Organize Sanayi Bölge’sindeki yapımı devam eden fabrika binası şimdilerde Türkiye’nin İlk ve tek olan tasarruflu ampul fabrikası olacak. Bölgeye yatırımlarına devam eden Salih Güneştekin, bölgenin en büyük Beton Santrali’ni kurdu, Beton Santrali’nde de 80 kişi istihdam ediyor. İnşaat sektöründe ise devam eden projelerde yaklaşık bin kişiye iş imkânı sağlamış durumda. Birçok alanda faaliyet gösteren şirketleri Güneştekin Şirketler Grubu bünyesinde topladı. İnşaat, Turizm, Tekstil sektörlerinin yanı sıra medya sektöründe de faaliyetlerde bulundu. Türkiye’nin bütün sanatçılarının içinde yer aldığı, Kültür Bakanlığı başta olmak üzere, Türkiye’nin bütün kültür kurumlarının takdirini alan, Güneşin İzinde adlı belgesele yapımcı olarak imza attı. 2005 – 2008 yılları arasında TRT ekranlarında izleyiciyle buluşan belgesel, Türkiye Çağdaş Sanatı’nın bütün ustalarını, ressamları, heykeltıraşları, seramikçileri Anadolu’ya taşıdı ve Anadolu ile buluşturdu. TRT 6 kanalı için, Türkiye aydınlarını konuk eden, Yaşamın Renkleri adlı tartışma programını hazırladı. Ayrıca Sazbend adlı, yerel müzisyenlerin hayat hikâyelerini anlatan bir belgesel projesi daha hayata geçirdi. 
1992 ve 2006 yılında Diyarbakır’da, 2007 yılında Batman’da şirketler bazında Vergi Rekortmeni olan Salih Güneştekin, GAP Yatırım Platformu Yürütme Kurulu üyesidir. 2010 yılında; genelde Güneydoğu illeri, özelde Batman’ın kalkınmada öncelikli sorunlar ve sorunların çözüm önerilerini açıklayan BATMAN’IN SERÜVENİ isimli kitabı yayınlandı. 
Batman Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi olan Güneştekin, üniversitenin kurulma faaliyetlerinin başladığı yıllardan beri en büyük destekçilerinden.


Salih Güneştekin Vikipedi 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder